Past State Master Councilors
# SMC | Name | Year |
1st | Phelps M. Lane * | 1928 - 29 |
2nd | Frederick M. Souf * | 1929 - 30 |
3th | Wendell H. Miller * | 1930 - 31 |
4th | Harold H. Kyle * | 1931 - 32 |
5th | Richard B. Durfee * | 1932 - 33 |
6th | William E. Calkins * | 1933 - 34 |
7th | Charles R. Todd * | 1934 - 35 |
8th | Ernest W. Carlson * | 1935 - 36 |
9th | Robert W. Penfield * | 1936 - 37 |
10th | Everett G. Heller * | 1937 - 38 |
11th | Howard J. Randall * | 1938 - 39 |
12th | Frank L. Stebbins Jr. * | 1939 - 40 |
13th | Charles E. Potter * | 1940 - 41 |
14th | Harold B. Wallace * | 1941 - 42 |
15th | John M. Beyers * | 1942 - 46 |
16th | David F. Wright | 1946 - 47 |
17th | Howard F. Holcomb * | 1947 - 48 |
18th | Robert R. Pease * | 1948 - 49 |
19th | Sherwood L. Tonkin * | 1949 - 50 |
20th | Marshall E. Hodge * | 1950 - 51 |
21st | Marvin H. Goodrich * | 1951 - 52 |
22nd | Jack E. Wakefield * | 1952 - 53 |
23rd | Raymond D. Blanco | 1953 - 54 |
24th | Lewis H. Pennell | 1954 - 55 |
25th | Robert Smith | 1955 - 56 |
26th | Arthur H. Carlstrom * | 1956 - 57 |
27th | Richard W. Graves * | 1957 - 58 |
28th | Ernst W. Freeman | 1958 - 59 |
29th | Richard A. Daly | 1959 - 60 |
30th | Edward L. Lawson Jr. | 1960 - 61 |
31st | Joseph M. Rowland Jr. | 1961 - 62 |
32nd | Daniel C. Thurston Jr. | 1962 - 63 |
33rd | Wayne Richards | 1963 - 64 |
34th | Paul R. Chipko | 1964 - 65 |
35th | George H. Moore * | 1965 - 66 |
36th | Roger R. Cole | 1966 - 67 |
37th | Barry E. Leonard | 1967 - 68 |
38th | Kenneth L. Riehle * | 1968 - 69 |
39th | Arthur W. Johanson | 1969 - 70 |
40th | Raymond J. Isleib | 1970 - 71 |
41st | Carl G. Ek * | 1971 - 72 |
42nd | Brian J. McAwley | 1972 - 73 |
43rd | Wayne O. Marschall | 1973 - 74 |
44th | Donald C. McIlroy | 1974 - 75 |
45th | Christopher J. Earle | 1975 - 76 |
Russell W. George | Hon. 1976 | |
46th | Laurence W. Bates | 1976 - 77 |
47th | Scott A. Geary | 1977 - 78 |
48th | Glenn D. Seaburg | 1978 - 79 |
49th | Arthur W. Stauff | 1979 - 80 |
50th | Scott A. Rich | 1980 - 81 |
51st | Philip A. Platcow | 1981 - 82 |
52nd | Robert A. Nixon | 1982 - 83 |
53rd | Scott K. MacBain | 1983 - 84 |
54th | Alan Beals | 1984 - 85 |
55th | Robert A. D’Avignon | 1985 - 86 |
56th | John M. Aiken | 1986 - 87 |
57th | Eric J. Pogg | 1987 - 88 |
58th | John D. Snelgrove | 1988 - 89 |
59th | Mathew R. MacNayr | 1989 - 90 |
60th | Dennis J. Darak Jr. | 1990 - 91 |
61st | J. Andrew Birdsall | 1991 - 92 |
62nd | Erik K. Wattnem | 1992 - 93 |
63rd | James A. Tarbell | 1993 - 94 |
64th | Richard L. Thomas | 1994 - 95 |
65th | Walter M. Bell | 1995 - 96 |
66th | Mark E. Elsinger | 1996 - 97 |
67th | Gordon J. Havery Jr. | 1997 |
68th | Christopher J. Buck | 1997 - 99 |
69th | Anthony R. Rinaldi | 1999 - 00 |
70th | Vernon A. Conklin Jr. | 2000 - 01 |
71st | Eric R. Evarts | 2001 - 02 |
72nd | Matthew R. Ripley | 2002 - 03 |
73rd | Damian L. Becroft * | 2003 - 04 |
74th | Kenneth A. Stauff | 2004 - 05 |
Harry E. Needham III | Hon. 2005 | |
75th | James C. Peters | 2005 - 06 |
76th | Harry E. Needham IV | 2006 - 07 |
77th | Christopher J. Werner | 2007 - 08 |
78th | Joshua W. Tenner | 2008 - 09 |
79th | Greg M. Goto | 2009 - 10 |
80th | Tyler W. Anderson | 2010 - 11 |
81st | Paul J.P. Evangelista | 2011 - 12 |
82nd | Mathew J. Lingenfelter | 2012 - 13 |
83rd | James P. Cavanaugh II | 2013 - 14 |
84th | Nicholas S. Carpenter | 2014 - 15 |
85th | Michael R. Gendreau | 2015 - 16 |
86th | Zach T. Aubin | 2016 - 17 |
87th | Evan R. Ruszczyk | 2017 - 18 |
88th | Keith F. Schmidt | 2018 - 19 |
89th | Ryan A. Smith | 2019 - 20 |
90th | Dominic S. Rowland | 2020 - 21 |
91st | Sebastian R. Pesquera | 2021 - 22 |
92nd | Jack A. Campbell | 2022 - 23 |
* deceased